Wydarzenia
Fotorelacja Sekcji Turystycznej LKS 'BESKID' Kocierz z Drogi Krzyżowej z Janem Pawłem II na Łysinę w dniu 3 listopada 2018 r.
OBCHODY 100 lecia Odzyskania Niepodległości
„Polska jest państwem tworzonym przez naród, który wyrósł na jej wielkiej historii,
wielkiej tradycji - tradycji chrześcijańskiej,
tradycji obrony Ojczyzny, tradycji kultywowania rodziny”.
Prezydent Andrzej Duda
Wójt Gminy i Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają
na uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości,
które odbędzie się 11 listopada 2018 r.
Uroczystości pod pomnikiem „Cudu nad Wisłą” rozpoczynają się o godz. 10.15, Msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 11.00.
Po mszy nastąpi przemarsz na Halę Sportową, gdzie odbędzie się część artystyczna.
Serdecznie Zapraszamy!
Uroczystość Wszystkich Świętych - Dzień Zaduszny
1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych.
Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazują drogę,
która zaprowadzi ich do Świętości.
Msze św. o godz. 7.00; 9.00; 11.00;
O godz. 14.00 Msza św. za wszystkich zmarłych z naszej parafii.
Po mszy św. procesja na cmentarz z modlitwami za zmarłych.
Po procesji msza św. o 16.00. W Okrajniku Msza św. o 10.00 i w Kocierzu Rychwałdzkim o 11.30.
Zapraszamy do licznego udziału!!!
2 listopada - Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny.
Kościół wspomina wszystkie dusze oczyszczające się w czyśćcu.
Msze święte w Łękawicy o godz. 7.00; 9.00 – za zmarłych wypominanych oraz o 18.00;
w Kocierzu Rychwałdzkim o 17.00 – za zmarłych wypominanych.
W Uroczystość Wszystkich Świętych od południa i przez cały Dzień Zaduszny można zyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za zmarłych.
Warunki zyskania odpustu:
- nawiedzenie kościoła i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,
- Komunia św. oraz dowolna modlitwa w intencji Ojca św.,
- wolność od przywiązania do grzechu.
W dniach od 1. do 8. listopada można zyskać odpust zupełny, odwiedzając cmentarz
i modląc się za zmarłych oraz spełniając zwykłe warunki.
'Otwórzcie drzwi Chrystusowi' - Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II
św. Jan Paweł II, Kard.Stefan Wyszyński, bł. O. Michał Tomaszek, św. Maksymilian Kolbe na stałe w Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim
Pamięć o O. Michale Tomaszku trwa !
23 września były urodziny patrona naszej Szkoły – błogosławionego ojca Michała Tomaszka. Ojciec Michał był misjonarzem i właśnie roli misjonarza poświęcone było przedstawienie, które przygotował dla uczniów klas młodszych ks. Marcin Madura . Wszyscy uczestnicy mogli oglądać uczniów, nauczycieli i księdza przebranych w kolorowe stroje przedstawicieli wszystkich kontynentów, gdzie pracują nasi misjonarze . Można było zobaczyć i dotknąć rekwizytów z różnych części świata. Na szczególna uwagę zasługiwała tuba, która służyła do zaklinania deszczu , były również wyroby rękodzieła ludzi z różnych kontynentów.
Druga część przedstawienia to konkursy, w których uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o misjach np.: jakie kolory reprezentują poszczególne kontynenty , czym jest różaniec misyjny , z jakimi problemami spotykają się misjonarze pracujący na misjach, jak uczniowie mogą pomóc misjonarzom? Ksiądz Marcin przypomniał o akcjach w naszej szkole, które wspierały misje. Dla wyróżniających się i aktywnych uczniów były nagrody.
Na zakończenie uczniowie obejrzeli film o bp Karol Forbin de Janson, który widząc niedolę dzieci, postanowił im pomóc. W 1843 r. założył w Nancy – we Francji – Dzieło Świętego Dziecięctwa. Od tego czasu, pod hasłem,, Dzieci pomagają Dzieciom”, rozpoczęło się wielkie dzieło pomocy duchowej i materialnej dzieciom nieznającym jeszcze Jezusa. Pomysł włączenia chrześcijańskich dzieci w dzieło ewangelizacji szybko rozpowszechnił się poza granicami Francji.
Klasy starsze wzięły udział w krótkiej prelekcji o ojcu Michale i modlitwie przed jego portretem .
autor tekstu: Halina Walatek-Kaznocha
zdjęcia: Ewa Kania oraz ks. Marcin Madura
Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II na Łysinę
Droga Krzyżowa, do której przejścia zapraszamy jest wyrazem naszej pamięci i wdzięczności.
Pamięci o minionych wydarzeniach i wdzięczności Bogu oraz Niepokalanej Matce w 100. Rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, za tryumf wolności i prawdy.
Ta niezwykła droga, droga Krzyżowa naszego Zbawiciela, jest również wotum wdzięczności w 45. rocznicę rozpoczęcia odprawiania przez ks. Bernata mszy świętych w Kocierzu. Początkowo wszak sprawowano je w poszczególnych domostwach Sołectwa. Jednocześnie pragniemy uczcić 40 rocznicę wyboru naszego rodaka Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz otrzymania pozwolenia na budowę Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim.
Rozważając tę bolesną drogę Jezusa, pragniemy wspominać i otaczać modlitwą trud wielu ludzi, którzy zabiegali o budowę tego Bożego Domu. Duchowym przewodnikiem na tej drodze jest już wspomniany św. Jan Paweł II i to jego słowa są obecne na każdej ze stacji. Osoba kard. Karola Wojtyły łączy się ściśle z początkiem naszej świątyni, jest on „źródłem”, z którego wypłynęło Boże natchnienie inspirujące budowę kaplicy w Kocierzu. To natchnienie porwało serce ks. Zygmunta Bernata i mieszkańców, którzy gorliwie wcielili w „życie” plany samego Boga.
Ta droga z Kocierza na Łysinę jest również symbolicznym znakiem jedności obu wiosek, których budowa świątyni połączyła na zawsze.
Jest to więc nasz wspólny dom. Dziękujemy mieszkańcom Łysiny za podarowany na budowę Kaplicy kamień.
Z wdzięcznym twym sercem wspinaj się w górę,
Uwielbiaj Boga za wolną Ojczyznę,
I za ten Kościół, polską naturę,
I naszych przodków wspaniałą spuściznę.