Przejdź do treści

Historia Drogi Krzyżowej

 

 

                  

 

 

Z wdzięcznym twym sercem wspinaj się w górę,
Uwielbiaj Boga za wolną Ojczyznę,

I za ten Kościół, polską naturę,

I naszych przodków wspaniałą spuściznę.

 

 

Stoimy na progu lasu po brzegi wypełnionego ciszą - odwiecznym głosem Boga. U tego progu rozpoczyna się Droga Krzyżowa, do której przejścia zapraszamy. Powstała z inicjatywy wikariusza parafii w Łękawicy - ks. Marcina Madury, Wspólnoty Wiernych skupionej wokół kaplicy pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kocierzu Rychwałdzkim i okolicznych ofiarodawców.

 

Droga Krzyżowa, jest  wyrazem pamięci i wdzięczności lokalnej społeczności, w 100 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Stanowi wotum wdzięczności w 45 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego i otrzymania pozwolenia na budowę Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim. Jednocześnie mieszkańcy pragnęli uczcić 40 rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły  na Stolicę Piotrową w Rzymie. Wszystkie te wydarzenia były dla lokalnej społeczności ogromnie ważne i w związku z tym zrodziła się potrzeba ich upamiętnienia a tym samym dbania o własną tożsamość, wyznawane wartości i historię. 

 

Stacje Drogi Krzyżowej, zostały rozmieszczone na odcinku od Kaplicy w Kocierzu Rychwałdzkim do miejscowości Łysina, na trasie biegnącej zielonym szlakiem. Są to głazy kamienne, na której zostały umieszczone tablice granitowe z nazwą stacji i krótkimi myślami Jana Pawła II.

 

Droga Krzyżowa jest częścią duchowości chrześcijańskiej, dlatego  pragniemy, aby przyczyniała się do rozwoju kultu Męki i śmierci Jezusa Chrystusa wśród wiernych odprawiających to nabożeństwo. Męka Chrystusa jest nade wszystko lekarstwem, albowiem dzięki niej znajdujemy ratunek przeciw wszelkiemu złu, któremu poddani jesteśmy z powodu naszych grzechów. Droga Krzyżowa, zwłaszcza taka – plenerowa, przeżywana w otoczeniu stworzonej przez naszego Pana natury, staje się okazją by choć na chwilę móc się zatrzymać i zastanowić nad sensem życia, cierpienia i śmierci. Daje ona wiernym możliwość porównania własnego cierpienia z cierpieniem naszego Stwórcy, który przyjął Krzyż z miłości do człowieka. Potrzeba nam pogłębionej medytacji – rozpamiętywania i rozważania sercem bogatych treści, jakie niesie ze sobą nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

menu

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Łękawica, siedziba: Łękawica, ul. Aleja Jana Pawła II 2.